Как медитацията и правилното дишане помагат на бизнеса ни?
За да сме в кондиция и да се радваме на добро здраве са ни нужни:
- Качествен сън
- Добра храна
- Правилно дишане
- Движение
- Спокоен ум
Всички те зависят от нас и са въпрос на създадени навици и самодисциплина. Към правилното хранене и лягането на време може да добавим само йога и така да си осигурим последните 3 от изброените – правилно дишане, раздвижване и спокойствие. Защото нейното предимство е, че тя комплексно се грижи за тялото и ума ни.
Упражненията за дишане, йога практиките и медитациите ни водят към гъвкавост на тялото и добро физическо състояние, по-медитативен ум, по-спокойно и балансирано умствено състояние. Това ни гарантира, че сме заредени с енергия, отпочинали, осъзнати във всеки един момент, и ни помага да взимаме правилните решения.
Преимущество за компаниите е да имат служители, които са здрави, щастливи, креативни и присъстващи.
Ще разгледам три аспекта от 8 степенната система на йога, които ни дават всичко това.
Медитация
Медитацията ще ви направи по-внимателни и концентрирани за по-дълго по време на работа, както и ще ви позволи да се възстановите след дълъг работен ден. Ще ви дари с мъдрост и търпение, за да взимате по-правилните решения за вашия бизнес, или кариера. Ще се подобрят доста от уменията ви. Медитацията ще ви научи да обръщате внимание на детайлите, но и да виждате причинно-следствените връзки, както и цялостната картина отстрани.
Но нека уточним какво е медитация и какво не е и как точно ни помага да намерим баланса.
Медитацията е обратното на мислите, на емоциите, на амбициите, дори на мечтите.
За да усетите вътрешния мир, който ви дава се изисква обръщане на сетивата навътре. Отдръпване. Осъзнаване. Със същото внимание и бдителност, което обикновено насочвате навън.
Блаженство и тишина.
Как да ги постигнете?
Като за се откъснете за малко от работата си и си дадете почивка. Тук искам да уточня, че гледането на телевизор, ровенето в интернет и четенето на книга не може да се нарече медитация, а по-скоро сетивно развлечение. Въпреки, че привидно умът ни си почива, сетивата ни са заети с това, което усещат, и реагират по някакъв начин на него.
Все пак четенето на някакъв текст може да ви приближи към медитацията като ви накара да се почувствате успокоени, смирени и притихнали. Също ще ви помогне и да удължите и запазите усещането си след медитация.
Но продължаваме да мислим и преживяваме, а идеята на медитацията е да спрете да се идентифицирате с мислите си поне за малко. Наблюдавате ги как преминават независимо дали със затворени, полуотворени или отворени очи, но за момент поне не се асоциирате с тях.
Често гледането на филми, различните онлайн игри и други занимания по интереси също ни помагат да забравим проблемите си, да избягаме от действителността. Но запомнете, че медитацията не е бягство от действителността. Тя не е „някъде там“. Тя е тук. На земята. Медитацията е завръщане у дома. Във себе си. Най-естественото ви състояние, което може да изпитате без усилия и има много начини с които да стигнете до нея.
Много хора грешно свързват медитацията само със стоенето със затворени очи в поза лотос.
Но медитацията не означава само да стоим в тишина или да бъдем неподвижни.
Днешният хипер-активен ум понякога не ни позволява да седим на едно място. Затова на някои хора може би ще им е по-лесно да открият тихия център вътре в тях, докато се движат, да медитират чрез движение.
Можете да превърнете всяка дейност, навсякъде в пречистваща ума медитация, като просто й се отдадете, чрез присъствие. Всяко действие, което ви помага да се запазите, или да излезете от „прегряването“ с мисли може да бъде форма на медитация.
Дишане
Начинът по който дишаме също е пряко свързан с начина по който се чувстваме. Когато дишането ни е спокойно, дълбоко, бавно и ритмично се чувстваме сигурни. Можем да взимаме по-правилни решения, не под влияние на чувства и емоции.
От друга страна, когато сме напрегнати или притеснени дишането ни е по-плитко и учестено. Изморяваме се бързо и трупаме стрес.
Хубавото е, че чрез специални упражнения наречени „пранаяма“ можем да управляваме дишането и емоциите си, и с това да повлияем на общото ни състояние, за да се чувстваме енергични, мотивирани и пълноценни по всяко време.
Как точно действат дишането и медитацията?
Когато работим с ума си и изпълняваме някакви задачи и задължения използваме предимно лявото мозъчно полукълбо. То е свързано с логическото мислене, пресметливостта и аналитичния подход. Нормално е когато се напрягаме да мислим да натрупаме повече умора, раздразнителност и безпокойство.
Когато слушаме медитация, направим няколко дихателни упражнения, кратка йога практика, или се отпуснем по време на физическа релаксация, стимулираме работата на дясното мозъчно полукълбо.
То е свързано с намирането на решенията на проблемите и раждането на нови идеи, с творческото вдъхновение и креативността.
Затова най-добрият начин да се чувстваме хармонично, да се радваме на енергичност и благосъстояние е да търсим баланса между работата на двете полукълба. Да редуваме дейност с почивка.
Някои упражнения за дишане са насочени точно към успокояване на ума, балансиране на притока на кислород и отпушване на едната или другата ноздра.
Йога практика
Движението, която ни дава една йога практика също е много комплексно. Можем да изберем според състоянието ни подходящ вид практика. Така например, ако се чувстваме прекалено екстровертни, натоварени или пред „прегряване“ една практика по ин йога включваща по-пасивни упражнения ще ни успокои, заземи и помогне да си върнем енергията. Ако пък се усещаме по-вяли, интровертни, меланхолични и искаме да променим това е добре ад изберем по-интензивна практика, която чрез движението ще ни върне тонуса.
Откъде обаче да започнем?
Най-общо от грубото към финото.
Изберете подходяща за вас йога практика, после направете няколко упражнения за дишане и преминете към медитация. Друг вариант е да направите само медитация като изберете подходящата медитация за вас. Коя е тя?
Нека да разделим медитациите най-общо на два вида – активни или динамични и пасивни – такива, каквито може да намерите за слушане.
Всичко, което правите като действие и ви дава усещането за медитативно състояние може да го наречем активна или динамична медитация. Но трябва да бъдете толкова активни в това, което правите, че активността да се превърне в освобождаване, в изкарване на подтиснатото във вас, чрез 100% присъствие в действието да стигнете до същността си.
Примери за активна медитация са:
Съсредоточеното миене на съдовете, бърсането на прах или друго домашно занимание, плуването, разходките из квартала или сред природата – т.нар. ходеща медитация, галенето на домашен любимец, поддържането на стайни растения, танцуването, работата в градината ви, изкуствата и занаятите – свиренето на инструмент, пеенето, рисуването, моделирането с глина, боядисването, ръкоделието – примерно плетене, бродиране, шиене и изобщо работата с материали може да е много успокояваща за някои хора.
Има също специално създадени комбинирани медитации свързани с извършване на определени движения или редуването им с притихване.
Но не навсякъде е възможно да се отдадем на нашите хобита. Затова ви препоръчвам т.нар. водени медитации, записани и подготвени, за да може лесно да започнете само като си пуснете записа им. Ето и най-големи им предимства.
При водените медитации имате водач. А доверявайки се на някой с опит е по-лесно да не се отнасяте. Оставате фокусирани и съсредоточени в насоките, които ви дава. Гласът на водещия е като помощно въженце по което винаги можете да се изкатерите, за да се върнете тук, ако се загубите или пропаднете в мислите си извън медитацията. Много по-присъстващи сте.
Чрез водените медитации се пренасяте навсякъде. Защото не винаги можем да хукнем да се разхождаме, но медитациите с визуализация могат да ни донесат такова реално преживяване, че все едно помирисваме тревата, чуваме птиците наоколо, усещаме вятъра, който ни докосва.
И ето най-важното стъпка по стъпка, за да се подготвите и да включите медитацията в ежедневието си, независимо дали сте у дома или на работното място:
- Освежете се.
Ако е сутрин или вечер и сте у дома – вземете душ или измийте зъбите, ръцете и лицето си например. Уверете се, че не ви се ходи до тоалетната.
- Подгответе мястото си за медитация и си осигурете спокойствие.
Ако имате възможност изберете тихо място или използвайте слушалки. Подредете около вас. Когато е спретната и уютна обстановката около вас по-малко неща ви разсейват и дразнят, а и мислите ви ще бъдат подредени.
- Проветрете.
Ако имате желание и възможност запалете свещ, пало санто или ароматна пръчица. Уверете се, че няма да ви прекъсват независимо дали ще практикувате 3 или 30 минути.
- Разтегнете се.
Направете няколко йога упражнения особено, ако сте спали доскоро, или ако сте стояли на едно място пред компютър например. Ако имате повече време изберете по-дълга йога практика от сайта. Така ще си осигурите физически комфорт.
- Релаксация.
Ако чувствате тялото си все още напрегнато, дори и след кратката ви йога практика – дайте си няколко минути почивка като се опитате да отпуснете всичките му части. Това е включено в някои от по-дългите медитации.
- Удобство.
Поставете възглавничка, постелка, килимче, стол според вашите възможности. Намерете вашата удобна позиция и застанете удобно в нея с изправен гръб.
- Пранаяма.
Отделете малко време за дихателни упражнения или концентрирайте вниманието си за няколко минути върху дишането си.
Изберете вашата медитация и й се насладете! И не забравяйте, че грижата за себе си не е егоизъм. Когато вие се чувствате добре и работата ви ще бъде по-ползотворна, и хората около вас ще го усетят!
За сп. “Бизнес глобал”